هاست یا سرویس میزبانی چیست

3f4808b525a42a0bb340252b3c0de1d3_M

اطلاعات سایت شما باید بر روی یکی از کامپیوترهای میزبان متصل به اینترنت قرار گیرد تا دیگران بتوانند در هر لحظه از شبانه روز به آن دسترسی داشته باشند.

پس از اینکه نامی را برای دامنه مورد نظرتان انتخاب و ثبت میکنید, شما دارای یک ادرس اینترنتی خواهید شد. وقتی آدرس سایتتان را وارد مرورگر می کنید این طور به نظرمی رسد که این آدرس ثبت نشده است .در واقع آدرس دامنه ثبت شده است ولی باید منبعی برای نمایش اطلاعات سایت شما وجود داشته باشد تا دامنه به آن متصل شده و سایت شما را نمایش دهد.

در اینترنت به چنین منبعی اصطلاحا هاست یا سرویس میزبانی گفته می شود. هاست مکانی برای میزبانی سایت شما می باشد که می توانید اطلاعاتتان را در آن برای عموم به نمایش بگذارید

در حقیقت میزبان یا Host ، تمام یا بخشی کوچک از فضای یک کامپیوتر همیشه متصل به اینترنت است که به مرورگرها این امکان را می‌دهد که با تایپ دامنه شما در بخش مرورگر خود ، بتوانند به صفحات وب سایت شما دسترسی پیدا کنند.

دامنه و هاست توسط dnsDomain Name Server  – به هم متصل میشوند. یعنی شما باید dns های هاست خود را که از شرکت ارائه دهنده ی هاست دریافت میکنید روی دامنه ست نمایید تا دامنه و هاست به هم متصل شده و سایت شما فعال گردد.

آیا بدون داشتن سرویس میزبانی، می توان ایمیلی با نام دامنه داشت؟

خیر، یکی دیگر از امکانات سرویس هاست برای دامنه شما، ایمیل های متعددی است که می توانید آنها را در هاست خود ایجاد نموده و در محیط webmail به آنها دسترسی داشته باشید.

انواع هاست :

دو نوع هاست ویندوز و لینوکس وجود دارد. تفاوت عمده این دو هاست به نحوه برنامه نویسی وبسایت شما مرتبط است.سرور های دارای سیستم عامل لینوکس دارای وب سرور آپاچی می باشند و فقط از زبان های php و perl به خوبی پشتیبانی می کنند. سرور هایی که سیستم عامل آنها ویندوز می باشد دارای وب سرور IIS هستند و برای افرادی که برنامه نویسی ASP یا .NET یا cold fusion می کنند کاربرد دارد.

بسته به اینکه طراح یا برنامه نویس وب سایت شما از چه نوع زبانی برای طراحی سایت شما استفاده می کند، می توانید سرویس هاست لینوکس یا هاست ویندوز خریداری نمایید.

در کل سرویس های هاست لینوکس نسبت به هاست ویندوز در دنیا برتری دارند و از نظر امنیت سرورهای لینوکس از امنیت بالایی برخوردارند.

دو مشخصه مهم سرویس های هاستینگ

دو مشخصه حجم دیسک و پهنای باند از جمله عواملی هستند که بر روی قیمت پلن هاستینگ تاثیر بسزایی دارند.

– حجم دیسک یا فضای هاستینگ:

منظور از فضای دیسک بخشی از هارد کامپیوتر سرور است . سرور هاست در اصل برنامه‌ای روی یک کامپیوتر نسبتاً قوی است که در دیتاسنتر قرار گرفته و با یک اتصال بسیار پرسرعت به اینترنت وصل است. وب‌سایت شما نیز مجموعه‌ای از فایل‌هاست که بخشی از فضای هارد این کامپیوتر را اشغال می‌کند و از طریق اینترنت در معرض دید بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد.

معمولاً وقتی برای سفارش و خرید پلن میزبانی یا هاستینگ اقدام می‌کنید اول از همه باید تعیین کنید چقدر فضا نیاز دارید.  فضای هاست مانند هر فایل دیگری روی یک کامپیوتر با مگابایت و گیگابایت اندازه گرفته می‌شود. اگر نمی‌دانید به چه میزان حجم دیسک نیاز دارید، می‌توانید با یک پلن هاست با حجم متوسط و یا فضایی که به نظرتان کافی می‌رسد شروع کنید و در آینده در صورت نیاز به فضای بیش‌تر از نسبت به  ارتقا سرویس هاست خود اقدام نمایید.

– پهنای باند یا ترافیک ماهیانه:

پهنای باند در بین شرکت‌های هاست به معنی میزان انتقال داده‌ای است که هاست شما می‌تواند در یک بازه‌ی مشخص – معمولاً یک ماه- انجام دهد.  هر بار که کاربری از سایت شما بازدید می‌کند، یا فایلی را از روی سایت‌تان دانلود می‌کند از سایت شما انتقال داده انجام می‌شود. وقتی بازدید کنندگان وبسایت شما زیاد می‌شوند، انتقال داده‌ی سایت نیز زیاد می‌شود. ترافیک یا پهنای باند را معمولاً بر حسب «گیگابایت» محاسبه می‌کنند.

توجه داشته باشید چیزی به نام پهنای باند نامحدود وجود ندارد. تنها معنای خوبی که برای پهنای باند نامحدود می‌توان درنظر گرفت این است که هاست شما روی سرورهایی قرار دارد که از پهنای باند فوق‌العاده زیادی برخوردارند و ترافیک اختصاص داده شده به شما در عین محدودیت آن قدر زیاد هست که شرکت هاستینگ لازم ندیده شما را از این بابت نگران کند! البته چنین سرورهای باکیفیتی ارزان هم نیستند.